Historia Muzeum


Pomysłodawczynią i współwłaścicielką Muzeum jest Justyna Machnik, przewodniczka miejska. Najpierw była autorska trasa spacerowa „Szczecin szlakiem PRL” prowadząca przez al. Wojska Polskiego i ul. Jagiellońską (premiera IV 2018).

Jej uzupełnieniem i zarazem nieprzeciętnym bonusem była jednopokojowa wystawa, którą oglądali nieodpłatnie wyłącznie uczestnicy spacerów (V 2019-XI 2020).

Nastąpiła przeprowadzka do większego lokalu, trudy organizacyjne, ponad roczne tworzenie ekspozycji. Muzeum otworzyło się dla zwiedzających w marcu 2022 r. 

O Autorce


Justyna Machnik – rodowita szczecinianka, licencjonowana przewodniczka miejska. Projekty: Usługi dla Ludności (dokumentacja starych zakładów rzemieślniczych – materiały radiowe, dwie wystawy, artykuły, zorganizowane grupowe odwiedziny, szczecińska Mapa Rzemieślników w Śródmieściu), Szczecin szlakiem PRL (tematyczny spacer i wystawa), Kamienice Szczecina (popularyzacja szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”, w 2013 r. koncept 11 niebanalnych odsłonięć tablic na elewacjach kamienic – oznakowań szlaku). W latach 2007–2012 dziennikarka Polskiego Radia Szczecin i Szczecin FM. Autorka artykułów o szczecińskich wątkach i miejscach (Palarnia kawy Korona 1912, Zespół big-beatowy Nieznani, Zakład czyszczenia pierza, Lampy stylowe 1945). W 2020 r. publikacja na portalu „Zwykłe Życie” cyklu „OCHRONA” o pracownikach miejsc, które są i zapleczem i strategicznym punktem: portierniach / punktach ochrony. Dwukrotna finalistka plebiscytu Gazety Wyborczej „Szczupaki i kiełbie”. W Szczecinie lubi platany, chodnikowe płyty granitowe, mozaiki, głowy zaczepione na kamienicach – secesyjne kobiece, kompozytorów, demonów. 

Była nastolatką, kiedy walił się komunizm, co plasuje ją w gronie osób pamiętających i wspominających. Do szkoły chodziła w fartuszku z tarczą na rękawie, na podwórku grała w gumę i robiła „niebka” („widoczki”), a po Wieczorynce spała na amerykance. 

DOBRO MIESZKAŃCA SZCZECINA I TURYSTY – NADRZĘDNYM CELEM DZIAŁANIA MUZEUM!